Padá sníh, zasněžené stromy, vítr! No nevypadá to nádherně? To vše vytváří krásný zimní snímek. Pokud máte rádi chladné počasí, pak je velmi důležité, abyste věděli o špatných dopadech chladného počasí na vaše zdraví. Chladné počasí s sebou navíc může nést i nějakou nepříliš příjemnou hrozbu. Nízké teploty jsou schopny vytvořit nebezpečí pro nemoc a zranění pro jednoho a všechny, nicméně náchylnou populací jsou především mladí, chronicky nemocní a starší dospělí. V tomto článku jsem proto prozkoumal seznam určitých hlavních rizik v chladném počasí, na která byste měli být upozorněni pro vaši rodinu.
9 hlavních účinků chladného počasí:
1. Frostnip:
Jde o nejmírnější typ poranění mrazivým chladem. Objevuje se, jakmile jsou ušní boltce, tváře, nosy, prsty na rukou, jinak prsty na nohou holé chladem, stejně jako svrchní vrstva kůže zimnice. Membrána přehnané oblasti zbělá a navíc může dojít k znecitlivění. Horní vrstva kůže je pevná, ale hlubší tkáň je stále normální (měkká).
2. Srdeční záchvaty:
Musíte vědět, že infarkty jsou častější v zimě. To může být z důvodu, že chřipky zvyšují krevní tlak a více poškozují srdce. Navíc vaše srdce musí více pracovat, aby udrželo tělesné teplo, když je zima. Chladné počasí snižuje zásobování srdce krví, zatímco aplikace zvyšuje poptávku po ní. Tento rozdíl mezi nabídkou spolu s poptávkou může také zapříčinit záchvaty bolesti na hrudi.
3. Trenchfoot:
Je definována jako „vlhká nemoc z nachlazení“ vyplývající z prodloužené zkušenosti ve vlhkém, jinak vlhkém prostředí od bodu mrazu do asi 10 °C (50 °F). V závislosti na teplotě se může začátek příznaku pohybovat od několika hodin do několika dnů, ale průměr je 3 dny. Trenchfoot je mimořádně pravděpodobné, že k němu dojde při nižších teplotách, zatímco k ponornému chodidlu dojde zvláště pravděpodobně při vyšších teplotách a delší době expozice.
4. Astma:
To je další stav, který se může v zimě zhoršit. Dýchejte v chladu; suchý zimní vzduch je schopen vyvolat bronchospasmy — kontrakce průchodu vzduchu v plicích.
5. Hypotermie:
K hypotermii dochází, když vaše tělesná teplota klesne na 95 stupňů F (35 stupňů C), jinak může být méně plus fatální, pokud není rychle detekováno a správně léčeno. Ve stavu kryjete hypotermii; nejprve budete trpět zimou, budete se třást a budete působit veřejně uzavřeně.
6. Třes:
Jde o reflexní pohyb svalů s cílem vytvořit teplo. Silnou vůlí můžete akci přerušit, ale ne na dlouho. Intenzivní třes může zvýšit produkci tepla až 5krát.
7. Omrzliny:
Jedná se o časté poranění způsobené kontaktem s nadměrným chladem, jinak kontaktem s extrémně studenými předměty (zejména vyrobenými z kovu). K omrzlinám dochází, když teplota tkáně klesne pod bod mrazu (0°C/32°F), v opačném případě, když je průtok krve omezen. Je schopen trvale poranit tělesnou tkáň, stejně jako těžké případy mohou vést k amputaci. Omrzliny mohou způsobit ztrátu citu a barvy v postižených oblastech, například v nose, tvářích, uších, bradě, prstech na rukou nebo na nohou.
8. Nachlazení s chřipkou:
Pamatujte, že nízké teploty mohou skutečně vést k nachlazení tím, že omezí uvolňování bílých krvinek bojujících proti infekci uvnitř nosního průchodu, kamkoli se viry nachlazení často dostávají do těla. Kromě toho studie ukazuje, že virus chřipky je extra stabilní a navíc zůstává ve vzduchu déle, zatímco vzduch je studený a suchý.
9. Chilblains:
Jedná se o jemné poškození chladem způsobené dlouhodobým i opakovaným vystavením po několik hodin teplotám vzduchu od překračujících bod mrazu (0 °C nebo 32 °F) až po 16 °C (nebo asi 60 °F). V přehnané oblasti kůže se objeví zarudnutí, otoky, brnění a bolest.